Dom w Żernikach Małych
zdjęcia Fotografia Maciej Lulko www.foto-ml.pl
wizualizacje Paweł Osmak www.pawelosmak.com
W podwrocławskich miejscowościach trwa urbanistyczny 'sprawl' zabudowy jednorodzinnej.
W przestrzeni jeszcze rolniczej powstają pojedyncze domy, które docelowo będą tworzyć gęstą zabudowę wolnostojących budynków.
Wytyczne planu miejscowego dają duże pole do popisu wyobraźni kupujących domu katalogowe inwestorów.
W takiej okolicy znajduje się działka, na której stanie dom dla trzyosobowej rodziny, ekonomiczny w budowie i energooszczędny.
Zadania wpisania się taki kontekst nie ułatwia orientacja działki: sąsiedzi z czterech stron, wjazd na działkę z południowo-zachodniego narożnika.
Funkcję: budynek mieszkalny, wiaty wejściową i gospodarczą rozlokowano w trzech bryłach, których proporcje nawiazują do charakterystycznych dla regionu poniemieckich zabudów gospodarskich.
O lokalizacji budynku mieszkalnego zadecydowały kierunki świata, znajduje się on w północnej części działki, tak, aby przeszklenia wpuszczały dużo światła dziennego do wnętrz i otwierały się widokiem na ogród.
Wiatę wejściową zapropojektowano od strony południowo-zachodniej, skracając w ten sposób podjazd dla samochodów i wytwarzając naturalną granicę pomiędzy strefą ogólno-dostępną, a prywatną ogrodu.
Wiatę gospodarczą, dla dopełnienia kompozycji brył, ulokowano w części południowo-wschodniej.
Ażurowy fragment płotu pomiędzy nimi otwiera widok na Ślężę.
Wewnątrz budynku przestrzeń podzielono na funkcje wspólne, rodzinne: salon, jadalnia, kuchnia, pokój telewizyjny oraz prywatne: sypialnie, łazienki, gabinet, biblioteka. Pomieszczenia prywatne zamknięto w mniejszych bryłach - "domkach", tworząc w ten sposób grę pomiędzy: otwartą przestrzenią ogrodu z trzema bryłami domkówna zewnątrz i otwartą przestrzenią wspólną z czterema bryłami zamkniętych pomieszczeń wewnątrz budynku mieszkalnego.