JASTAA

                

pl      en      de

Gniewoszów w Górach Bystrzyckich

Dom nr 21 w Gniewoszowie to istniejące gospodarstwo z historyczną zabudową z XIX wieku. Dom stoi na stromym stoku, z jednej strony przysypany przez ziemię. Kalenica domu jest prostopadła do spadku zbocza góry.

Nieopisaną wartość mają budynki, których używało kilka pokoleń i widac to na piewszy rzut oka. Gospodarstwo rodzi się wraz z budową domu mieszkalnego. Dochodzi stajnia - na początku drewniana. Później stajnia zmienia się w murowaną. Dom się przebudowuje. Następnie stajnia staje się domem mieszkalnym, a stary dom pustoszeje. Każdy szczegół zmieniany kilka razy, dostosowywany do zmieniających się z czasem potrzeb. Zlepione przez człowieka gliną kamienie wrastają w ziemię, w otoczenie. Powoli zieleń zagarnia to co było jej. Drzewa obrastają wolną przestrzeń wokół domu tak jakby zarastały polanę po powalonym dębie w lesie. Bluszcz zajmuje powierzchnie ścian. Nie ma wątpliwości kto tu jest górą.
Natura.

Projektowanie w takiej przestrzeni wydaje się niemożliwe. Wprowadzenie przestrzeni człowieka zaburza konkurencję materii ożywionej i nieożywionej natury. Oczywistym stał się podział na strefę człowieka: dom mieszkalny, dziedziniec i strefę natury: otoczenie. Schemat przypomina wyspę lub arkę w morzu zieleni. Całe zainwestowanie ograniczyło się do strefy ludzkiej.  Wykorzystując ściany najstarszej części domu wytworzono dziedziniec wokół którego zgromadziły się przestrzenie mieszkalne. Na osi głównego budynku usytuowano dzienne pomieszczenia w amfiladzie: hol wejściowy, jadalnię, kuchnię. Na piętrze zróżnicowane pokoje otwierają się przeszkleniami na południe.