JASTAA

                

pl      en      de

Zauroczyła nas niesamowita, jeszcze przedwojenna historia, tego domu. Przeanalizowaliśmy starą dokumentację, próbując odgadnąć zamysły autora projektu oryginalnego. Zaskakującym okazało się, że przez lata nie wrosło wiele zmian w tkankę budynku, detale, otoczenie. Sprawiło to, że projekt ograniczył się do dostosowania budynku do współczesnych standardów i stylu życia.

Główne interwencje, na które się zdecydowaliśmy dotyczą zagospodarowania terenu. Likwidacja płotu od strony ulicy i wydzielenie frontowego pasa terenu zielonego przesunęły granicę stref półprywatnej/prywatnej do linii zabudowy. Wszystkie stałe utwardzenia ograniczają się do schodów wejściowych i tarasu w ogrodzie. Resztę chodników i traktów zaprojektowaliśmy jako luźno rozrzucone „kamienie”. Od strony ogrodu ze starym sadem oczyściliśmy teren z wtórnych wydzieleń ale pozostawiliśmy istniejący domek gospodarczy. Stanowi on idealne miejsce na kuchnię ogrodową i pracownię letnią. Do domku z jednej strony 'dokleiliśmy' werandę ze stołem i hamakiem, a z drugiej strony wiatę parkingową. Dom jest połączony z ogrodem poprzez duże przeszklenie, taras kawowy oraz schody na taras z werandą.

Dom jest podzielony na dwa mieszkania – na parterze i na piętrze. Pozostawiliśmy główny podział funkcjonalny, otwierając tylko strefy dzienne. Dzięki temu są bardziej funkcjonalne i lepiej doświetlone. Wnętrza domu w sposób minimalistyczny wydobywają wszystkie walory starych murów. Pozostawiliśmy drewniane okna skrzynkowe, które nadają niepowtarzalny klimat aranżacjom pokoi.